Programy rozvoje vzdělávaní
V roce 2023 Vzdělávací nadace Jana Husa plnila své poslání udělováním stipendií vysokoškolským studentům a mladým badatelům v programu Stipendium Husovy nadace (8 stipendií), v programu Přírodovědná stipendia Husovy nadace (2 stipendia) a v programu IUS et SOCIETAS (3 ceny v magisterském studijním programu a 3 ceny v doktorském studijním programu), středoškolským studentům v programu Cena Bronislavy Millerové (6 oceněných) a středoškolským učitelům v programu Cena Vladimíra Jochmanna pro učitele – Labyrint světa (oceněny 3 projekty). Správní rada rozhodla o udělení grantu Husovy nadace dr. Tereze Arndt na téma: Vzdělávání a vzdělání z hlediska blízké budoucnosti. Na podzim se konal Seminář Husovy nadace věnovaný Semináři pro české a slovenské učitele dějepisu a občanské výchovy, historiky a archiváře v Liberci za účasti docenta Pažouta a profesora Holce, a otázce, jak naše programy dostat k většímu množství středoškolských studentů, v níž nám poskytl velmi inspirativní rady Mgr. Sloboda. Byla zahájena diskuse o nové podobě Grantu Husovy nadace. Na semináři bylo konstatováno, že liberecký seminář už více než 32 let dělá velmi záslužnou práci, kterou nadace hodlá s potěšením dále podporovat. Poslední, 32. ročník byl věnován alternativní historii.
Nadace navázala spolupráci se Společností Ferdinanda Peroutky, finančně podpořila udělení cen vynikajícím novinářům, které se každoročně koná v pražské galerii moderního umění DOX, a dojednala, že Společnost Ferdinanda Peroutky vypíše vlastní témata pro středoškolské studenty v rámci Ceny Bronislavy Müllerové, což se i stalo.
Tímto způsobem nadace přispívá k rozvoji vzdělanosti a svobodného myšlení a bádání v podmínkách svobodné demokratické společnosti, aby dostála morálním závazkům vytvořeným předlistopadovými domácími i zahraničními zakladateli. Nadace je vedena dvěma místopředsedy a členové správní rady se věnují jednotlivým programům nadace. Nadace pokračuje v hledání a naplňování způsobů, jak u středoškolských i vysokoškolských studentů, učitelů a badatelů vzbudit zájem o svobodu, vzdělanost a kritické myšlení a podpořit ty, kteří jsou na jedné straně originální a inspirativní, a na straně druhé marginalizováni současným akademickým i společenským systémem.
Nadační jmění zhodnocujeme investicemi na finančních trzích řízením portfolia s dlouhodobým investičním horizontem. Výnosy svěřeného majetku nám v minulém roce umožnily udělit stipendia, ceny a realizovat programy nezávisle. Při správě majetku míříme zároveň na překonání inflace, tak abychom tento zdroj udrželi i pro další generace.
Na Masarykových dnech Masarykovy univerzity 2.–3. 3. 2023 byli medailí Rogera Scrutona oceněni zakladatelé Vzdělávací nadace Jana Husa Ing. Jiří Müller a PhDr. Miroslav Pospíšil. Nadace rovněž uspořádala slavnost, na níž poděkovala britské dlouholeté podporovatelce nadace a autorce knihy „Sametoví filosofové“ Barbaře Day.
„… lidé už dnes zase vědí, že existují věci, pro které stojí za to trpět, a že věci, pro něž se eventuálně trpí, jsou ty, pro které stojí za to žít.“
Jan Patočka PhDr. Martin Šimsa, Ph.D.
místopředseda Správní rady Vzdělávací nadace Jana Husa
Výroční zpráva 2023 včetně účetní závěrky s přílohou i zpráva auditora jsou uloženy v kanceláři nadace a ve Sbírce listin nadačního rejstříku u Krajského soudu v Brně. Výrok auditora byl bez výhrad.
Dokument Vzdělávací nadace Jana Husa v roce 2023 a Zpráva Dozorčí rady VNJH 2023 jsou k dispozici ke stažení zde: